Джиро д’Италия 2026 се сбогува с България под знака на Пол Мание. Младият спринтьор на Soudal Quick-Step спечели и третия, последен етап от българския Grande Partenza – от Пловдив до София. Той надделя в масов спринт пред Джонатан Милан (Lidl-Trek) и Дилан Хруневехен (Unibet Rose Rockets).
Вече победил в Бургас, Мание е първият французин, спечелил два етапа в първите три дни на Джирото, както и най-младият колоездач в историята с две етапни победи. С пристигането си в София Corsa Rosa благодари на България, която остави изключително позитивни впечатления, и се подготвя за завръщането си в Италия.
Спринт „в стил ОАЕ Тур“
Сценарият на етапа беше същият като през първите два дни, макар че този път, за щастие, финалът не бе помрачен от падания. В откъсването се включиха Мануеле Тароци (Bardiani CSF 7 Saber), Алесандро Тонели и вездесъщият Диего Пабло Севиля (Polti VisitMalta), който записа 3 от 3 участия в атаки. Севиля спечели височината от 2-ра категория на прохода Боровец – единственото по-сериозно изкачване за деня, затвърждавайки лидерството си за Синята фланелка (най-добър катерач).
Финалът по широк и прав път – „в стил ОАЕ Тур“, както се изразиха няколко колоездачи – беше много по-оспорван от очакваното. Тримата бегълци затрудниха максимално основната група, поддържайки изключително високо темпо до самия край. Групата ги застигна едва на 600 метра от финала, когато мощното ускорение на пелотона стана неудържимо и влаковете на спринтьорите вече се движеха с пълна скорост.
Пол Мание: две победи за три дни в България
Най-добре сработи отборът на Unibet Rose Rockets, но пръв спринта започна Милан. Той обаче имаше „сянка“ в цикламено на задната си гума – Мание. В последните метри върху паветата французинът се оказа по-силен, докато опитът за обрат на Хруневехен му стигна само за 3-то място.
Утре е почивен ден, за да се даде възможност на всички да се придвижат от България, след което състезанието продължава от Калабрия с етапа Козенца – Катандзаро. Розовата фланелка остава притежание на Томас Силва (XDS Astana), който днес премина през деня без никакви проблеми.
Класиране
ЕТАПНО КЛАСИРАНЕ 1 – Пол Мание (Soudal Quick-Step) – 175 км за 4ч 09’ 42”, средна скорост 42.050 км/ч 2 – Джонатан Милан (Lidl-Trek) – със същото време 3 – Дилан Хруневехен (Unibet Rose Rockets) – със същото време
ГЕНЕРАЛНО КЛАСИРАНЕ 1 – Гилермо Томас Силва (XDS Astana Team) 2 – Флориан Сторк (Tudor Pro Cycling Team) на 4” 3 – Еган Бернал (Netcompany Ineos) на 4”
ИЗЯВЛЕНИЯ
Няколко секунди след пресичането на финалната линия, победителят в етапа Пол Мание заяви:
„Да спечеля два от три етапа в България е като сън. Контролирахме състезанието през целия ден и искахме да сме в най-добра позиция 1 км преди финала – точно така и стана. Ликувах на линията, но честно казано, не бях сигурен дали съм победил. Много съм щастлив. Да победя Джонатан Милан и Дилан Грьоневеген ме кара да се чувствам сред най-добрите спринтьори в света. Сега отиваме в Италия и ще видим в колко още етапа мога да се прицеля. Преди шест години гледах по телевизията как Арно Демар печели с Цикламената фланелка. Той ми прати съобщение, казвайки ми да направя същото. Радвам се, че успях.“